Wydarzenia 2018/2019

13 listopada na sali gimnastycznej odbyła się promocja książki „Bycio herbu kasztan” napisanej przez nauczycielkę języka kaszubskiego Annę Gliszczyńską. Książkę ilustrowała Aleksandra Gliszczyńska, a głosów na płytę audio użyczyli uczniowie naszej szkoły: Helena Drążkowska, Zuzanna Gliszczyńska i Cyryl Drążkowski. Twórcy książki w ciekawy sposób przybliżyli zgromadzonym uczniom klas I-IV postać głównego bohatera i jego przygody. W promocji wziął udział również Tomasz Fopke, kompozytor i literat, który m.in. przetłumaczył na język kaszubski wiersze Juliana Tuwima – „Nôsnôżniészé wiérztë dlô dzecy” oraz wiersze Jana Brzechwy – „Brzechwa dzecoma”.

30 października uczniowie klasy 2 A SP odwiedzili swojego kolegę Szymona Saagera w nowej szkole w Zalesiu. Odbyło się wspólne ognisko i wspólne zabawy.

IMG-20181030-WA0002

26 października w Bibliotece Miejskiej w Bytowie odbyła się promocja drugiej części przygód Bycia pt. „Bëtk na zómkù w Bëtowie”. Bycio to sympatyczny, kasztanowy ludzik – bajkowy symbol miasta Bytowa. Tym razem wspólnie z wiewiórką Anią udaje się na bytowski zamek, by poznać jego burzliwą historię. Przyjrzy się również innym ciekawym zakątkom naszego powiatowego miasta.
Autorką tekstu w języku kaszubskim i języku polskim jest pani Anna Gliszczyńska, barwne ilustracje stworzyła pani Aleksandra Gliszczyńska, która już niebawem zawita w naszej szkole. Swój wkład w powstanie tej części przygód Bycia mieli również uczniowie naszej szkoły, którzy brali udział w nagraniu audiobooka. Helena Drążkowska użyczyła głosu wiewiórce Ani, Byciem był Cyryl Drążkowski, w postać ducha zamku wcielił się Krzysztof Felski a narratorem była Zuzanna Gliszczyńska. Podczas piątkowej promocji zaprezentowali oni swoje umiejętności aktorskie licznie zgromadzonej publiczności.

Galeria zdjęć


Uczniowie klas uczęszczających na tańce kaszubskie oraz nowoczesne 24 października wystąpili przed publicznością w Zapceniu z okazji Dnia Seniora. Zatańczyli „Poloneza Ogińskiego” oraz zaprezentowali tańce nowoczesne. Przy tańcach kaszubskich przygrywał Pan Drążkowski z synem Cyrylem.

Galeria zdjęć


18 października uczniowie wszystkich klas edukacji wczesnoszkolnej odwiedzili Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

 IMG-20181021-WA0001


Dnia 16 października 2018 roku odbył się konkurs międzyklasowy „Jestem Polką i Polakiem” dla klas II. Uczniowie zmagali się z pytaniami dotyczącymi Polski.

IMG-20181016-WA0001


Dnia 12 października 2018 odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy IIIa gimnazjum i VIa SP zaprezentowali przedstawienie pod tytułem „Dziady anno domini…, czyli koszmarny sen znękanego nauczyciela” przygotowane przez polonistę Marzenę Warnke.

Galeria zdjęć


Dnia 3 października uczniowie klasy IIa SP, obchodzili w klasie Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w ramach akcji Gang Słodziaków. W akcję zaangażowali się również rodzice, którzy czytali dzieciom bajki o leśnych zwierzętach. Natomiast uczennice klasy IIIa gimnazjum czytały bajki o Gangu Słodziaków i pomagały wykonać komiks. Dzieci ciekawie spędziły dzień.
IMG-20181004-WA0019       IMG-20181004-WA0028

2 października odbyły się zajęcia z Edukacji Regionalnej w klasie II B. Uczestnicy zajęć zapoznali się ze strojami kaszubskimi i nauczyli się nazywać poszczególne elementy garderoby. Uczniowie chętnie zakładali stroje pozując do zdjęć.


27 września 2018r. – Ślubowanie klas pierwszych na uczniów Zespołu Szkół w Lipnicy.

DSCF2933    DSCF2934

21 września odbyła się akcja Sprzątanie Świata pod hasłem „Akcja – segregacja. 2 x więcej, 2 x czyściej”. Tegoroczna edycja była jubileuszową, gdyż w Polsce sprzątamy w ogólnoświatowej akcji od ćwierćwiecza. Akcja ta jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. Celem 25. edycji było wspomożenie segregacji odpadów w gminach.

DSC06239     DSC06243


3 września 2018r. – uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019.

DSC_0003      Schowek01